CO JE MARATON A PROČ DO NĚJ ZAPOJIT VAŠE ŽÁKY A ŽAČKY?

Chcete své studentky i studenty zajímavou formou seznámit s problematikou lidských práv? Zapojte vaši školu do Maratonu psaní dopisů. Na příbězích konkrétních lidí můžete názorně vysvětlit lidskoprávní témata a přiblížit studentům současný stav lidských práv ve světě. Současně přispějete k tomu, aby se situace změnila k lepšímu a podpoříte aktivní občanství u svých studentů.

Každoročně se školy z celého světa připojují k této největší dopisové akci na světě na podporu nespravedlivě vězněných nebo pronásledovaných lidí. V loňském roce se do akce zapojilo 101 škol z celé České republiky napříč stupni. Věříme, že mezi nimi letos bude i ta vaše.

Cílem je skrz napsání co nejvíce dopisů představitelům daných států upozornit na porušování lidských práv konkrétních lidí a požadovat změnu. Maraton startuje 20.11. a vrcholí 10. prosince, kdy si připomínáme Den lidských práv. Přesné datum si ale můžete určit sami.

1. PROČ SE ZAPOJIT?

Stanete se součástí největší mezinárodní lidskoprávní akce, které se každý rok účastní tisíce škol z celého světa. Pomůžete lidem v nouzi a naučíte své žáky společenské zodpovědnosti. Maraton má každý rok díky globálnímu rozsahu velký dopad. Můžete se tak s vašimi žáky těšit z úspěchů a ukázat jim, že i oni mohou ovlivňovat dění ve světě a zachraňovat životy.

Žáci si po účasti na Maratonu více váží svobody, která v Česku panuje a dochází u nich také k uvědomění toho, že demokracie není automatický stav. Lidskoprávní vzdělávání je součástí vzdělávacích plánů a Maraton je skvělý způsob, jak ukázat důležitost lidských práv na konkrétních a skutečných případech.

Poskytneme vám podporu v  podobě řady zajímavých vzdělávacích a podpůrných materiálů, které vám vysvětlí, jak na realizaci akce s vašimi žáky.  Veškeré materiály najdete na maratonském profilu. 

 • Aktivity v rámci Maratonu psaní dopisů zapadají do obsahu vzdělávací oblasti Člověk a společnost a průřezových témat.  
  • Pro vyučující SŠ a ZŠ máme k dispozici speciální manuál "Jak uspořádat Maraton ve škole", workshopy a webináře vedené našimi lektory a další doplňkové vzdělávací materiály k lidským právům.

  2. JAK SE ZAPOJIT?

  Jednoduše. Uspořádejte dopisovou akci ve vaší třídě a pište se studenty dopisy proti bezpráví. Maraton bývá začleněn jako vzdělávací aktivita do výuky jazyků, zeměpisu a občanské nebo výtvarné výchovy. Další variantou je uspořádat Maraton pro celou školu v  podobě stánku s dopisy na chodbách školy nebo spojit psaní dopisů s  vánoční školní akcí. A nebo vymyslet vlastní doprovodný program. Maraton je ale možné uspořádat i o přestávce v jakýchkoli prostorách školy, kde budou studenti psát dopisy.

  Pro pořádání dopisové akce je potřeba se registrovat. Tím získáte přístup ke všem potřebným materiálům.

  Základní škola Nový Jičín, Komenského 66

   REGISTROVAT SE K POŘÁDÁNÍ DOPISOVÉ AKCE

  3. CO VÁM NABÍZÍME?

  Všechny nabízení aktivity a materiály jsou ZDARMA.

  WEBINÁŘ PRO UČITELE

  Webinář je určený pro učitele, kteří chtějí své studenty zajímavou formou seznámit s problematikou lidských práv a současně jim nabídnou možnost za postavit za nespravedlivě vězněné a pronásledované lidi z celého světa.

  Dozvíte se, jak studenty zapojit do Maratonu psaní dopisů a to i pro případ, že školy budou zavřené (v rámci distanční výuky). Vysvětlíme vám, jak začlenit Maraton do výuky některých předmětů. Vítáni jsou začátečníci i zkušení Maratonci.

  Webinář se uskuteční ve čtvrtek 19.10.2023 od 17:30 do 19:30

  Na webinář se můžete přihlásit zde: https://forms.gle/BAUZeA1EuXnb...

  MANUÁL PRO UČITELE
   "Jak uspořádat Maraton ve škole
  " 

  Manuál „Jak uspořádat Maraton ve škole“ učitelům usnadní realizaci Maratonu v rámci vybraných předmětů a najdete v  něm mimo jiné: návod krok za krokem, jak postupovat; tipy, jak udělat Maraton s celou třídou a jak motivovat žáky k pořádání akce; návrh aktivit do výuky, které můžete udělat případně i ONLINE; tipy či jak psát dopisy. 

  Vzdělávací lekce k  jednotlivým případům, didaktické pomůcky, zpracované informace o případech, ale i základní přehled o daných zemí a stavu lidských práv a vzorové dopisy najdete ke stažení na maratonském profilu. Profil se vám vytvoří po registraci zde.  

  WORKSHOP PRO STUDENTY

  Workshop nabízíme ve dvou blocích. Můžete si objednat oba, nebo si vybrat jen jeden podle vašeho sledovaného cíle.

  BLOK A: Postavme se bezpráví
  Seznámíme studenty s aktuálními lidskoprávními tématy skrze skutečné příběhy lidí, kteří jsou nespravedlivě vězněni nebo pronásledovani např. jen za to, že bránili práva druhých, vyslovili svůj názor nebo se účastnili protestu.
  
  BLOK B – Trénink k naplánování své dopisové akce
  Provedeme skupinku motivovaných studentů začátky přípravy jejich dopisové akce. Sjednotíme jejich nápady a připravíme je na krizové situace spojené s pořádáním.

  Časová dotace každého bloku je na 100 minut (2 vyuč. hod. + přestávka).  V online variantě 120 minut. 
  Pomůcky a prostorové vybavení: místnost s dataprojektorem s možností přesouvání lavic a židlí*

  * Kontaktujte nás pro objednání, zjištění více informací pro Čechy Kateřinu Šimkovou (katerina.simkova@amnesty.cz) nebo pro Moravu a Slezsko Nelu A. Armutidisovou (nela.armutidisova@amnesty.cz)

  ONLINE KURZ 
  "Co je Maraton psaní dopisů"

  Připravili jsme si pro vás aj krátký online kurz Maratonu psaní dopisů, kde hravou formou získáte nejvíce informací. Na konci kurzu budete umět:

  • Popsat kampaň Amnesty International „Maraton psaní dopisů“ na podporu lidí, kteří se stali obětí porušování lidských práv.
  • Změnit situaci tím, že budete psát dopisy vyjadřující solidaritu a dopisy příslušným státům, aby zajistily dodržování lidských práv

  Kurz najdete ZDE.

  4. PROČ MARATON A LIDSKÁ PRÁVA PATŘÍ DO ŠKOLY

  Maraton každoročně probíhá na stovkách škol po celé České republice. S nárůstem počtu zapojených škol narůstá i počet dotazů, případně výtek např. ze strany rodičů, vedení školy nebo vyučujících k tomu, zda akce jako Maraton psaní dopisů patří do školního prostředí. Objevují se obavy, zda akce a vůbec celá organizace Amnesty International není politická, že akce nezapadá do žádného z předmětů nebo že akce stejně nemá žádný smysl. Připravili jsme proto pro vás jednoduchý argumentář, který můžete využít v případě, že se jako pořadatel/ka Maratonu setkáte s podobnými argumenty.

  Zde si můžete stáhnout pdf dokument.

  

  5. A CO O MARATONU ŘÍKAJÍ SAMOTNÍ UČITELÉ?

  Martina Dobrucká, učitelka (Velké Pavlovice)

  "O Maratonu psaní dopisů jsem se dozvěděla v  roce 2016 a tento projekt mě velice nadchl. Díky skvělým materiálům, které dává Amnesty k  dispozici, jako jsou plakáty, videa, karty jednotlivých případů, bylo snadné děti oslovit a seznámit je s  lidmi, kterým můžeme pomoci. Děti tak dopisy pečlivě psaly vlastní rukou, nadepsaly obálky a společně jsme je zanesly na poštu. Tou největší odměnou byl pro ně stejně ten pocit, že se zasadily o dobrou věc, a že jejich dopisy měly smysl. Od té doby se účastním se žáky maratonu každý rok a jejich ohlasy jsou vždy plné nadšení. Stojí to určitě za to."

  6. A CO O MARATONU ŘÍKAJÍ SAMOTNÍ STUDENTI?

  Magdaléna Bušová 
  stredoškolská studentka (Brno)

  “Proč jsem se do akce zapojila? Zajímám se o sociální problémy, lidská práva a podobnou tématiku. Jakožto student ale nemám moc finančních prostředků a ani času se aktivně zapojit do nějakého hnutí nebo jej finančně podpořit.”

  "Proto jsem využila možnosti pomoci a nějak se zapojit aspoň jednorázově a uspořádat Maraton psaní dopisů, což je podle mě velice smysluplná akce a zároveň může na tuto problematiku upozornit další lidi v mém okolí, kteří pak mohou pomáhat dále. Vzkaz? Je to věc malá, kterou zvládne s trochou úsilí každý, ale dokáže změnit velké věci. Navíc pořádat takovou akci je to super zkušenost do budoucna."

  Dojmy z loňského pořádání Maratonu:

  “Náš maraton psaní dopisů jsme pořádali u nás na osmiletém gymnáziu. Velice mile nás překvapilo, jak se převážně mladší studenti zapojili, i když zprvu vůbec nevěděli, o co jde. Ptali se a pomohli. Doufám, že podepsáním dopisu to pro ně neskončilo, budou se zapojovat do podobných akcí a nějakou akci i uspořádají.”

  7. NAŠE ODDĚLENÍ VZDĚLÁVÁNÍ AMNESTY JE TU PRO VÁS  

  Využijte i další možnosti, které pro učitele a učitelky nabízíme: 

  • Objednejte si některý z dalších workshopů o lidských právech pro vaše žáky
  • Vydáváme metodické příručky a speciální weby pro učitele
  • Zkuste naše e-learningové kurzy o lidských právech
  • Nabízíme také různé výstavy, filmy, zprostředkování hostů na debaty

   Více na www.amnesty.cz/vzdelavani 


  Žaneta Sladká, vedoucí kampaně
  maraton@amnesty.cz
  
  775 320 456 (Evgenia Bernstein - koordinátorka kampaně)

  Potřebujete s něčím poradit? Podívejte se, jestli váš dotaz už není zodpovězen v sekci Často kladené otázky nebo nám napište na maraton@amnesty.cz

  Více o Amnesty a její práci najdete ZDE.

  Copyright © Amnesty International Česká republika
  Reference