ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Můžu jednoduše podepsat petici online, jako vždy? Jaký je rozdíl mezi "obyčejnou" peticí a Maratonem psaní dopisů?

Celoročně můžete podpořit nespravedlivě vězněné a pronásledované lidi tím, že jedním klikem podepíšete petici online. To je základ naší práce a v tom i nadále pokračujeme. Přehled všech petic k online podpisu najdete zde: https://www.amnesty.cz/petice. 

U nespravedlivě vězněných lidí, které jsme vybrali do celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů, to ale funguje jinak! Místo online podpisu petice je můžete podpořit ručně psaným dopisem. Je to samozřejmě časově trochu náročnější, ale šance na úspěch a propuštění je díky tomu mnohonásobně větší. Asi si umíte představit, že takový ručně psaný dopis má v dnešní digitální době obrovskou sílu. Zvlášť když jimi doslova zaplavíme kanceláře mocných. Díky Maratonu se nám daří dosáhnout propuštění nebo zlepšení podmínek u více než třetiny z těch, za které bojujeme. Každý rok se totiž během Maratonu po celém světě napíše a odešle několik milionů dopisů! Napíšete i vy dopis proti bezpráví?

Chci jen napsat dopis. Musím se registrovat?

Ano, pokud chcete napsat dopis je potřeba se registrovat. 

Díky registraci totiž:
1) získáte přístup ke všem potřebným materiálům včetně manuálu na psaní dopisů,  adres a vzorových dopisů;
2) my v Amnesty dokážeme spočítat, kolik lidí se do Maratonu zapojilo a kolik dopisů se nám v Česku dohromady podařilo napsat.

Registrovat se můžete ZDE

Registrace online je snadná a rychlá. Věříme, že je to krok navíc, který Vás neodradí. Díky němu se budete moci připojit k největší mezinárodní akci našeho hnutí. Pomůže Vám přidat jako samostatný účastník a pomůže i nám. Moc děkujeme. <3

Jak správně psát dopisy? Jak uspořádat dopisovou akci?

Po registraci k psaní dopisů nebo pořádání dopisové akce se vám vytvoří váš osobní maratonský profil. Na profilu najdete manuál na psaní dopisů, manuál na pořádání dopisové akce a speciální manuál pro školy a skaut. Manuály zohledňují i případná omezení spojená s COVID-19 a nabízejí i online varianty pro psaní dopisů a pořádání dopisové akce. V profilu najdete i vzorové dopisy, kde jsou formulované konkrétní požadavky a adresa. Vzorový dopis můžete buď doslovně ručně přepsat a podepsat, případně můžete dopis pouze vytisknout a podepsat. Nezapomínejte, že rukou psaný dopis má v dnešní digitální době obrovskou sílu.

V jakém jazyce je potřeba dopisy psát?

Po registraci máte ve svém maratonském profilu k dispozici karty případů a vzorové dopisy v češtině, angličtině, španělštině a francouzštině. Pokud se rozhodnete psát dopisy anglicky, výhodou je, že existuje největší pravděpodobnost, že mu adresát bude rozumět. Pokud budete psát dopisy v jiných jazycích - ve kterých materiály zprostředkováváme (česky, francouzsky, španělsky) nebo například i v jazyce, kterým se v dané zemi hovoří, pak alespoň adresát uvidí, že se za něj píší dopisy všude po světě a že se o daný případ zajímá doslova "celý svět". Je proto na vás, pro jaký jazyk se rozhodnete, žádná z vybraných možností není lepší nebo horší.

Musím v maratonském profilu uvést místo a datum mojí dopisové akce?

Budeme rádi, pokud ano. Pomůžete nám tak ukázat masový efekt Maratonu psaní dopisů a oficiálně se tím zapojíte do komunity maratonců. Tím, že ve vašem profilu uvedete datum a místo vaší akce (případně, že se jedná o online akci) se vaše akce zobrazí na maratonské mapě spolu s dalšími. Každý špendlík na mapě totiž znázorňuje jednoho člověka, který se v rámci letošního Maratonu stejně jako vy rozhodl uspořádat dopisovou akci nebo napsat dopis. Pokud se nám mapu podaří zaplnit stovkami Maratonských akcí, dáme tím světu vědět, že jsou tisíce Čechů a Češek, kterým nejsou lidská práva lhostejná a motivujeme další lidi k zapojení. Zároveň to pomůže propagaci vaší akce, pokud je veřejná.

Jak se mohu zapojit do Maratonu, když nechci uspořádat vlastní akci / není to kvůli opatřením proti COVIDU-19 možné? 

Do Maratonu se můžete zapojit nejen tím, že uspořádáte dopisovou akci pro ostatní, ale i tak, že budete psát dopisy sám/sama (individuálně). K psaní dopisů se prosím registruje, získáte tím přístup k adresám a vzorovým dopisům. Dopisem můžete podpořit jednoho člověka, nebo všechny, kterým letos pomáháme.  Psát můžete sami nebo lze do psaní zapojit rodinu či přátele.

Nezapomeňte nám, prosím, ve dát vědět, kolik dopisů se vám podařilo napsat, abychom mohli spočítat, kolik se v České republice letos napsalo dopisů. 

Kromě toho se můžete zúčastnit akce ve Vašem okolí. Navštivte naši maratonskou mapu, abyste zjistili, kde se koná nejbližší. 

Co mám udělat po skončení akce? 

Spočítejte všechny dopisy, které se na vaší akci napsaly a dejte nám dám prosím vědět finální číslo. Počet dopisů uveďte ve svém maratonském profilu v posledním kroku s názvem "Nahlaste počet napsaných dopisů". Potom dopisy odešlete do cílových zemí. 

Je to velmi důležité. Protože jediný způsob, jak dokážeme spočítat, kolik dopisů se celkově v Česku v rámci letošního Maratonu napsalo je, že nám všichni pořadatelé dopisových akcí nahlásí, kolik se na jejich akci napsalo dopisů. My pak nahlášené dopisy sečteme a máme výsledek! Loni jsme díky této zpětné vazbě napočítali přes 22 435 dopisů, které odešly z Česka. 

Když se nakonec vaše plánovaná  akce neuskuteční, nebo ji musíte zrušit, dejte nám to prosím vědět! A to prostřednictvím formuláře ve třetím kroku ("Nahlaste počet napsaných dopisů") ve vašem maratonském profilu.  Vědět jestli se akce skutečně uskutečnila, je pro nás moc důležité, abychom věděli spočítat kolik akcí se povedlo uspořádat. 

Údaje o počtu dopisů, prosím, vyplňte i v případě, že nám dopisy posíláte do kanceláře Amnesty.

Pokud jste pořádali více dopisových akcí, údaje o počtu napsaných dopisů, prosíme, vyplňte u každé akce samostatně. Díky tomu můžeme každou z těchto akcí počítat za realizovanou a budeme vědět, kolik akcí skutečně proběhlo.

Co mám udělat potom, co jsem napsal/a dopis? 

Dejte nám prosím vědět, kolik dopisů jste napsal/a a dopis(y) odešlete do cílových zemí.  I kdyby byl jen jediný, každý dopis se totiž počítá. Počet dopisů uveďte ve svém maratonského profilu v posledním kroku s názvem "Nahlaste počet napsaných dopisů".

Je to velmi důležité. Protože jediný způsob, jak dokážeme spočítat, kolik dopisů se v Česku v rámci letošního Maratonu napsalo je, že nám každý člověk, který dopis napsal nahlásí, že ho napsal. My pak dopisy sečteme a máme výsledek! Loni jsme díky této zpětné vazbě napočítali přes 22 435 dopisů, které odešly z Česka. 

Pokud z jakéhokoliv důvodu nakonec dopis nezvládnete napsat, prosím dejte nám o tom vědět! A to ve svém maratonském profilu v posledním kroku s názvem "Nahlaste počet napsaných dopisů". Potřebujeme to vědět kvůli správnému sčítání dopisů. 

Jak přihlásit 2 nebo více akcí?

Po přihlášení do maratonského profilu jednoduše klikněte na možnost "Přidat další", která je zobrazena v šedivém menu v levé části vašeho profilu. U každé dopisové akce prosíme vyplňte samostatně údaje o místě a datu jejího konání a o počtu dopisů, které se na ní podařilo napsat.

Mohu uspořádat akci dříve nebo později, než je stanovený termín?

Akci uspořádejte a dopisy pište ideálně v rozmezí mezi 25.11.2023 - 15.12.2023. Pokud se však vyskytne nutnost dopisy psát dříve nebo později než je stanovený termín, možné to je. Datum vašeho psaní či dopisové akce, prosím, nezapomeňte uvést ve svém profilu.

Kde najdu potřebné materiály včetně vzorových dopisů, adres a manuálů?

Materiály potřebné k psaní dopisů a pořádání dopisové akce najdete po registraci ve svém maratonském profilu.  Pokud jste se registrovali k psaní dopisů, materiály najdete ve svém profilu v sekci "NAPIŠTE DOPISY". Pokud jste se registrovali k pořádání dopisové akce, materiály najdete ve svém profilu v sekci "ZÍSKEJTE MATERIÁLY". 

V profilu najdete např. informační karty k  případům, adresy a vzorové dopisy, které jsou  k dispozici v češtině, angličtině, španělštině a francouzštině. Dále manuál na psaní dopisů, manuál na pořádání dopisové akce a speciální manuál pro školy a skaut. Manuály zohledňují i možná omezení spojená s COVID-19 a nabízejí i online varianty pro psaní dopisů a pořádání dopisové akce.

Mohu dostat materiály poštou?

Když pořádáte akci, máte možnost si některé materiály objednat a my vám je zašleme poštou. Stačí si je objednat přes objednávací systém (jako v e-shopu) po přihlášení do svého maratonského profilu. 

Co když se plánovaná akce neuskutečnila? 

Když se nakonec vaše plánovaná  akce neuskuteční, nebo ji musíte zrušit, dejte nám to prosím vědět! A to ve svém maratonském profilu v posledním kroku s názvem "Nahlaste počet napsaných dopisů".

Informace o tom, jestli se akce uskutečnila, je pro nás moc důležitá. Díky tomu dokážeme spočítat, kolik z registrovaných akcí  se nakonec povedlo uspořádat. 

Co když jsem se registroval/a k psaní dopisů, ale dopisy jsem nakonec nezvládl/a napsat? 

Pokud z jakéhokoliv důvodu nakonec dopis nezvládnete napsat, prosím dejte nám o tom vědět! A to ve svém Maratonském profilu v posledním kroku s názvem "Nahlaste počet napsaných dopisů". Potřebujeme to vědět kvůli správnému sčítání dopisů. 


Žaneta Sladká, vedoucí kampaně
maraton@amnesty.cz

775 320 456 (Evgenia Bernstein - koordinátorka kampaně)

Potřebujete s něčím poradit? Podívejte se, jestli váš dotaz už není zodpovězen v sekci Často kladené otázky nebo nám napište na maraton@amnesty.cz

Více o Amnesty a její práci najdete ZDE.

Copyright © Amnesty International Česká republika
Reference