×

11 let vězení za fotku bez tradičního oděvu

  Saúdská Arábie

Před zraky světa se Saúdská Arábie ráda prezentuje jako moderní pokroková země, která dodržuje lidská práva. Příběh tamní třicetileté fitness instruktorky Manahel al-Otaibi ale ukazuje skutečnou realitu. Když totiž na Snapchatu zveřejnila svou fotku jen ve sportovním oblečení, avšak bez tradičního roucha, dostala 11 let za mřížemi.

Na sociálních sítích Manahel také opakovaně volala po tom, aby její země dodržovala práva žen. I kvůli tomu byla pro saúdské úřady trnem v oku. Kvůli jejím příspěvkům ji proto v listopadu 2022 zatkly a postavily před Specializovaný trestní soud, který řeší zločiny související s terorismem. Ten Manahel letos v lednu odsoudil ve zmanipulovaném procesu k 11 rokům v cele. 

Své rodině mohla zavolat až po několika měsících. Popsala, že skončila na samotce poté, co jí napadla jedna ze spoluvězenkyň. Tam Manahel brutálně zbili dozorci, přičemž jí zlomili nohu. Lékařského ošetření se jí nedostalo. 

I přes nedávné legislativní reformy jsou ženy v Saúdské Arábii občankami druhé kategorie. Zůstává v platnosti systém mužského poručnictví, který ženám zakazuje určité činnosti, například cestování, studium či práci, pokud nemají svolení muže. Odvážné aktivistky, které se diskriminaci postavily, často skončily ve vězení. Mnoho z nich čelilo při výslechu sexuálnímu násilí, mučení nebo jinému špatnému zacházení. Saúdské úřady netolerují jakoukoliv kritiku režimu a v posledních letech udělují nejtvrdší tresty, jaké Amnesty v zemi kdy zaznamenala. Za pouhé vyjádření nesouhlasu na sociálních sítích hrozí tamním občanům desítky let ve vězení, nebo dokonce poprava. 

Postavíte se s námi za Manahel?

Požadujeme

  • Aby ministr spravedlnosti Saúdské Arábie zajistil okamžité a bezpodmínečné propuštění Manahel al-Otaibi a stažení všech obvinění.