×

11 let vězení za nesouhlas s diktátorem

  Bělorusko

Stejně jako mnoho dalších, i běloruská umělkyně Maryja Kalesnikava doufala, že volby v roce 2020 budou pro její zemi znamenat cestu ke svobodě. Přidala se proto k vedení opoziční kampaně lídryně Svjatlany Cichanovské. Dosavadní diktátor Alexandr Lukašenko si ale moc násilím i manipulacemi voleb udržel a brzy po nich se začal běloruské opozici mstít. Smyčka se tak pomalu utahovala i kolem Maryji.

Krátce po volbách bylo vedení opozice nuceno emigrovat. Maryja, která v zemi zůstala, se tak stala jednou z hlavních politických oponentek Lukašenkova režimu. Postavila se proto do čela povolebních protestů. „Tohle není boj o moc, to je boj o lidskou důstojnost,“ popsala v interview odhodlání lidí, kteří spolu s ní v ulicích protestovali za svobodu.

Začátkem září 2020 ale Maryju zadrželi maskovaní muži a odvezli na hranice. Vydírali ji a nutili, aby zemi opustila. Místo toho však svým věznitelům utekla oknem auta zpátky na běloruské území a roztrhala svůj pas, aby deportaci znemožnila.

Následně byla obviněna z „extremismu“ a odsouzena k 11 rokům za mřížemi. Po jednom z pobytů na samotce, při kterém musela neustále chodit, aby neumrzla, byla nucena podstoupit operaci. Kvůli jejím následkům se Maryjino zdraví dodnes zhoršuje. Navíc nemůže kontaktovat svou rodinu ani přátele.

V běloruských věznicích často končí obránci lidských práv, novináři, právníci umělci a další kritici režimu. Svoboda slova a právo na shromažďování jsou diktátorským režimem tvrdě potlačovány. Alexandr Lukašenko stojí v čele země už od roku 1994, v roce 2020 se chopil prezidentského úřadu již pošesté.

Postavíte se s námi za běloruskou disidentku?

Požadujeme

  • Aby běloruský ministr zahraničí zajistil okamžité a bezpodmínečné osvobození Maryji Kalesnikavové a aby byl její nespravedlivý rozsudek zrušen.