×

10 let vězení za odhalení mučení a zmanipulovaných soudů

  Spojené arabské emiráty

Kvůli tvrdým represím si ve Spojených arabských emirátech troufne kritizovat vládu jen málokdo. Jedním z odvážných je tamní blogger a aktivista Ahmed Mansúr. Díky němu se světová veřejnost mohla dozvědět o svévolném zadržování, mučení a zmanipulovaných soudech. Tamní úřady se ho proto rozhodly zbavit. Byl nespravedlivě odsouzen na 10 let, a to za urážku státu a jeho symbolů.

„Jediný způsob, jak se postavit represím, je jejich odhalení,“ řekl Ahmed předtím, než v roce 2017 provedla policie razii v jeho domě a aktivistu zatkla. Předtím řadu let upozorňoval na porušování lidských práv ve své zemi a informoval o něm zbytek světa. 

Nejen že Ahmedovi úřady odpírají ve vězení kontakt s rodinou, dokonce ho drží v naprosté izolaci od venkovního světa i zbylých vězňů. Z jeho cely také odstranily postel. A poté, co během jednoho z výslechů odmítl poskytnout věznitelům heslo od svého twitterového účtu, zabavili mu i veškeré oblečení kromě jediného trička.

Spojené arabské emiráty tvrdě omezují svobodu slova a nespravedlivě vězní desítky dalších aktivistů, často v nelidských podmínkách. Mnoho z nich bylo zadrženo pouze kvůli nejasným a vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti. Ačkoliv se země snaží vylepšit svou pověst pořádáním významného mezinárodního klimatického summitu COP28, nelze přehlédnout, že masově porušuje lidská práva.

Připojte se k boji za Ahmedovo propuštění.

Požadujeme

  • Aby prezident Spojených arabských emirátů zajistil propuštění Ahmeda Mansúra, který je nespravedlivě vězněn za to, že upozorňoval na porušování lidských práv ve své zemi.