×

Odsouzena za pomoc k bezpečné interrupci

  Polsko

Když Justyna v roce 2020 potkala Aniu, ještě nevěděla, kam ji osud zavede. Ania trpěla depresemi a přemýšlela o sebevraždě. Byla totiž těhotná se svým násilnickým partnerem a dítě si nepřála. Justyně to připomínalo její vlastní příběh. Rozhodla se proto ženě pomoci.

„Vedla mě vůle pomáhat, když nikdo jiný nechtěl nebo nemohl. Pomoc Anie pro mě byla samozřejmá, slušná a čestná věc,“ popsala později Justyna.

V reakci na tvrdou polskou protipotratovou politiku již v roce 2016 založila Abortion Dream team. Jedná se o aktivistický kolektiv, jenž vede kampaň proti stigmatizaci potratů a nabízí poradenství v oblasti přístupu k bezpečné interrupci – lékařskému zákroku, který polské právo stigmatizuje a ve většině případů zakazuje. 

Justyna Anie proto poskytla vlastní potratové pilulky. Násilnický partner ale léky našel a Justynu nahlásil na policii. Následně byla obviněna z trestného činu „napomáhání k potratu“ a letos v dubnu odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.

Poslední rozhodnutí polského Ústavního soudu z roku 2020 znemožnilo umělé přerušení těhotenství dokonce i z důvodu smrtelného nebo závažného poškození plodu. Soud tak zrušil jednu z posledních legálních cest k interrupcím. Ty jsou v Polsku možné pouze pokud těhotenství nastane v důsledku znásilnění či incestu nebo ohrožuje život či zdraví ženy. Řada Polek proto riskuje své zdraví při interrupcích mimo zdravotnická zařízení.

Postavíte se s námi za Justynu?

Požadujeme

  • Aby polský generální prokurátor zajistil zrušení Justynina nespravedlivého rozsudku a zabránil dalším obviněním kvůli legitimní obraně lidských práv.