×

Za nesouhlas s vládou skončili bratři ve vězení, jeden z nich byl popraven

  Írán

Vahid Afkari se spolu se svými bratry Navidem a Habibem v letech 2017 a 2018 pokojně účastnil protestů proti íránské vládě. O několik měsíců později je místní úřady zadržely, uvrhly na samotku a mučením donutily k přiznání smyšlených zločinů. Na jejich základě byl Navid odsouzen k smrti, jeho dva bratři pak k desítkám let ve vězení a 74 ranám bičem.

V září 2020 byl Navid popraven. Jeho poprava vyvolala pobouření po celém světě. Na základě protestních kampaní byl další z bratrů, Habib, v březnu 2022 propuštěn. Vahid, poslední z bratrů, ale stále zůstává ve vězení. Trpí následky mučení a také vrozenými bolestmi páteře, přesto mu není poskytována lékařská péče.

Možnost vyjádřit názor formou pokojného protestu patří k základním lidským právům. Za nesouhlas s vládou své země by neměl být nikdo vězněn v nelidských podmínkách, mučen, nebo dokonce popraven. Každý člověk má nárok na důstojné zacházení.

Postavíte se s námi proti nelidskému zacházení?

Požadujeme

  • Aby předseda íránské justiční správy zajistil poskytnutí zdravotní péče Vahidu Afkarimu a jeho bezpodmínečné propuštění.