×

Za kritiku uhelné elektrárny skončil ve vězení

  Bangladéš

Bangladéšskou pobřežní oblast Banshkali zasáhla v květnu 2021 rozsáhlá bouře. Intenzivní déšť a prudký vítr tehdy zničily domovy mnoha lidem. Environmentální aktivista Shahnewaz Chowdhury ve svém facebookovém příspěvku poté napsal, že tento extrémní projev počasí souvisel s klimatickou změnou, a dodal, že k té přispívá i nově postavená uhelná elektrárna. Rovněž vyzval mladé lidi, aby se proti provozu elektrárny postavili.

Následující den podalo vedení elektrárny proti Shahnewazovi trestní oznámení a o dva dny později ho zadržela policie. Byl nařčen z šíření falešných informací a uvězněn, aniž by mu byl poskytnut spravedlivý soudní proces.

O svém zatčení později řekl, že se cítil, jako by byl pohřben zaživa. Neměl žádné informace o své rodině a nevěděl, jak dlouho bude v cele držen. Po osmdesáti dnech byl propuštěn, stále mu ale hrozí další vězení, a to až na několik let.

Bangladéš patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickou krizí. V posledních desetiletích se potýká s ničivými záplavami, rozsáhlou erozí a růstem hladiny moře. Shahnewaz je jedním z mnoha environmentálních aktivistů, již jsou nespravedlivě trestáni za to, že chtějí budoucím generacím odkázat životní prostředí, ve kterém bude možné důstojně žít.

Zastaňte se s námi muže, který chce uchovat životní prostředí pro budoucí generace.

Požadujeme

  • Aby bangladéšský ministr spravedlnosti zajistil okamžité stažení všech obvinění proti Shahnewazi Chowdhurymu.