×

Čtyři roky vězení za pravdivé informace o Covidu

  Čína

Čang Čan byla jednou z mála odvážných žen, které se vydaly hledat pravdu o covidu do epicentra nákazy. S hrstkou dalších novinářů zamířila v únoru 2020 přímo do uzavřeného Wu-chanu, odkud podávala necenzurované informace o aktuální situaci přes Twitter a YouTube. Veřejnosti předávala zprávy o tom, jak čínské složky zadržují nezávislé reportéry a pronásledují rodiny nakažených. Čang Čan tak byla kvůli své práci brzy zadržena a následně odsouzena k čtyřletému trestu vězení. Protestní hladovka navíc zhoršila její zdravotní stav a skončila na vozíku. Pomůžete jí ke svobodě?

Občanská novinářka a bývalá právnička už roky hovoří o cenzuře médií a porušování lidských práv v Číně. Reakce tamních orgánů na šíření nákazy je ukázkovým příkladem toho, jak Čína jedná s lidmi, kteří mají odvahu na to, aby veřejnosti ukázali pravdu.

Čang Čan byla zadržena jen několik týdnů poté, co dorazila do Wu-chanu. Měsíc po svém uvěznění zahájila protestní hladovku, za což byla potrestána několikatýdenním svázáním všech končetin. Zatímco nemohla hýbat rukama ani nohama, čínští dozorci jí násilím cpali jídlo do úst.

I přes toto mučení Čan zhubla natolik, že se k soudu mohla dostavit pouze na invalidním vozíku. Její právník řekl, že je klidně možné, že vězení nepřežije. V červenci 2021 byla kvůli kritickému zdravotnímu stavu hospitalizována.

K jejímu okamžitému propuštění vyzvaly čínskou vládu Spojené státy, Evropská unie a Spojené království.

Požadujeme

  • Aby prezident Čínské lidové republiky zajistil okamžité a bezpodmínečné propuštění Čang Čan.