×

Zatčen a mučen kvůli své sexuální orientaci

  Rusko

Na pohřeb svého otce přiletěl do Čečenska loni v březnu osmadvacetiletý Idris Arsamikov. Na místě ho ale čekalo zatčení a mučení. Tamní úřady rovněž tají, kde je aktuálně držen. Je totiž gay a ti jsou v Čečensku již řadu let terčem krutého pronásledování. Sám Idris byl tamní policií mučen už v roce 2018, než se mu podařilo uprchnout do Nizozemska.

Krátce po jeho druhém zadržení v březnu 2022 se na sociální síti VKontakte objevilo video, v němž na kameru tvrdí, že je v pořádku. Čečenské úřady nicméně již v minulosti natáčely doznání pod nátlakem a lhaly o skutečném zacházení s vězni. 

Brutální zásahy proti LGBTI+ komunitě v Čečensku odhalily v roce 2017 ruské nezávislé noviny Novaja Gazeta. Desítky mužů byly tehdy uneseny, mučeny nebo zabity kvůli své skutečné či domnělé orientaci. Tyto útoky pokračují dodnes. 

V čele země stojí Kremlem dosazený Ramzan Kadyrov. Pod jeho vládou dochází k častému porušování lidských práv, pachatelé jsou ale prakticky beztrestní.

Rusko nijak neuznává občanské svazky osob stejného pohlaví, od roku 2013 v zemi navíc platí zákon zakazující propagaci homosexuality. Jedná se o nařízení, které zakazuje pozitivně, či dokonce neutrálně informovat o jiných než heterosexuálních vztazích. Vladimir Putin tak pokračuje v potírání „netradičního“ životního stylu, který považuje za projev morálního úpadku Západu.

Postavíte se s námi za Idrisovo propuštění?

Požadujeme

  • Aby čečenský vedoucí vyšetřovacího výboru zajistil konec mučení a poskytnutí informací o místě, kde je Idris Arsamikov svévolně držen a umožnění setkání Idrise s jeho právníkem.