×

Pět let vězení za demonstraci, které se nezúčastnil

  Bělorusko

Z dětského pokoje do mučící cely. Sedmnáctiletý Mikita Zalatarou se měl v srpnu 2020 potkat s kamarádem v běloruském Homelu. V ten den zde však probíhala demonstrace proti sporným výsledkům prezidentských voleb. Po zásahu policie protestující utekli, a to samé poradili i kolemjdoucímu Mikitovi. Poslechl a utíkal. Za to byl mladík zadržen, mučen elektrickým obuškem a odsouzen k pěti letům vězení v nápravné kolonii pro mladistvé. V současné době je držen na samotce. Nemá povoleny návštěvy ani balíčky.

Absurdita a nespravedlnost odsouzení Mikity je i na poměry dnešního Běloruska do očí bijící. V cele musel po zadržení čelit fyzickému násilí, z kterého si může nést trauma do konce života. Byl vyslýchán a souzen bez nároku na právníka, což mu dramaticky snížilo šance na spravedlivý rozsudek. A na konci celého procesu byl odsouzen k pěti letům vězení.

De facto za to, že šel kolem náměstí, kde probíhala demonstrace a prchající dav ho pohltil do sebe.

Mikita není žádný divoký anarchista, který by házel zápalné láhve po policejních koních. Navzdory absenci jakýchkoliv důkazů mu byl právě takový prohřešek připsán. V budoucnu se bude stigmatu násilníka s Molotovem v ruce zbavovat opravdu těžko.

A přitom je Mikita normální kluk, který ve volném čase rád hrál Minecraft a poslouchal rap. Pak se bohužel octl ve špatnou chvíli na špatném místě a za to mu bez jakéhokoliv provinění hrozí celoživotní následky.

Požadujeme

  • Aby generální prokurátor Běloruské republiky okamžitě a bezpodmínečně zajistil propuštění Mikity Zalataroua, jenž čelí dlouholetému odnětí svobody za čin, jehož se měl dopustit na demonstraci, na které ani nebyl.